vrata2020

Chcete stavať ? Buďte opatrní alebo na čo všetko si dať pozor

Chcete stavať ? Buďte opatrní alebo na čo všetko si dať pozor

Začiatok jesene je všeobecne považovaný za ideálny čas pre začiatok projektovania nového domu či rekonštrukcie toho existujúceho. Ak všetko prebieha podľa plánu, na jar je hotovo a môže sa začať s prácami priamo na stavbe. S hľadaním vhodného projektanta a stavebnej firmy je ale dobré začať už teraz. Ak totiž chcete všetko zvládnuť v pohode a bez stresu, nejaký čas to zaberie. Tipy a rady, ktoré vám prinášame nižšie, vám pri rozhodovaní poradia aspoň v základných bodoch.

Projektantovi musíte plne dôverovať, on vás nesmie sklamať

Na projekčných prácach závisí, ako bude vaša stavba vo výsledku vyzerať. Preto výber toho správneho projektanta vyžaduje sústredenie, trpezlivosť a opatrnosť:

 • Musí to byť certifikovaný odborník s príslušným vzdelaním.
 • Pri výbere ako jedno z hlavných kritérií, poslúžia referencie - buď priamo od známych, alebo z internetu. Nie je dobré zadávať zákazku niekomu, ktorého služby a históriu stopercentne nepoznáte.
 • Nebrať hneď prvú projekčnú kanceláriu. Dôležité je vytipovať si viac projektantov naraz, zistiť si o nich maximum možného a všetko potom dôkladne porovnať.
 • Pri rokovaní overiť, aké má skúsenosti, aké komplexné služby ponúka (poradenstvo, inžinierske činnosti, spolupráca s úradmi a pod.), Aké je vybavenie ateliéru a jeho možnosti (počítačová vizualizácia vašej stavby, popr. Zabezpečenie zmenšeného modelu, atď.).
 • V žiadnom prípade sa neriadiť len podľa ceny. Najlacnejšia ponuka nebýva spravidla tá najlepšia, vo finále sa môže dokonca predražiť.

 

018
018

 

Stavebných firiem je veľa. Ako vybrať tú správnu?

Pokiaľ máte zadaný projekt a všetko nechcete realizovať svojpomocne, môžete začať zháňať firmu, ktorá vám dom postaví. Na trhu ich je veľké  množstvo, bohužiaľ mnoho z nich má ale k profesionalite veľmi ďaleko. Nasledujúce body vám pomôžu s ich výberom:

 • Tiež sa tu riadiť referenciami. Firma s dvadsaťročnou existenciou a vlastnými zamestnancami bude pravdepodobne vierohodnejšie, než spoločnosť fungujúca mesiac, ktorá na všetko najíma externých spolupracovníkov.
 • Vami vybraná firma musí mať povolenie od orgánov, certifikáty a iné dokumenty potvrdzujúce jej odbornosť a vierohodnosť.
 • Opäť overiť komplexnosť služieb a ich zabezpečovanie. Čím viac prác budú robiť vlastní robotníci, tým väčšia šanca, že všetko prebehne hladko.
 • Pokiaľ možno trvať na tom, aby prácu vykonávali remeselníci vyučení v odboroch. Mnoho firiem dnes zamestnáva pracovníkov iba rýchlo a povrchne zaučených na určitú činnosť. Kvalita ich práce potom býva žalostná.
 • Ani tu sa v žiadnom prípade neriadiť len podľa najnižšej ceny. Na prvý pohľad najlacnejšie riešenie bude veľmi pravdepodobne skrývať ďalšie náklady, bude na úkor kvality odvedenej práce alebo prípade oboje.

 

 

DSC03174
DSC03174

 

Detaily domu vytvárajú celkový dojem. Ani túto fázu neoklamte

V momente, kedy máte hotovú hrubú stavbu, je už dobré mať vybrané príslušenstvo - okná, dvere, garážové brány, predokenné rolety alebo žalúzie a ďalšie tak, aby vám práca zbytočne nestála. Ak ste až doteraz postupovali starostlivo a opatrne, bola by škoda urobiť v poslednej chvíli chybu:

 • Vyberať len produkty priamo od výrobcov, nie firiem zaoberajúcich sa odpredajom anonymných a často nekvalitných výrobkov. Seriózna firma vám na všetko poskytne záruky a certifikáty dokazujúce, že všetko je v poriadku.
 • Ani tu nehľadať len podľa ceny, ale zamerať sa v prvom rade na kvalitu, dizajn, doplnkové služby atď. Zodpovedná firma zaistí okrem predaja aj kvalifikované poradenstvo, montáž a následný servis.