vrata2020

Extrémnej záťaži pre ľudský organizmus v lete uľaví moderná tieniaca technika aj správne vetranie

Extrémnej záťaži pre ľudský organizmus v lete uľaví moderná tieniaca technika aj správne vetranie

Späť
Štítky:

Extrémnej záťaži pre ľudský organizmus v lete uľaví moderná tieniaca technika aj správne vetranie
Vysoké teploty, dusno, kolísajúci tlak vzduchu či silné slnečné žiarenie. Nielen s tým sa musí v lete potýkať ľudské telo. Ak je takto nevhodným podmienkam vystavené dlhšiu dobu, môže to pre neho znamenať negatívne a niekedy aj vážne dôsledky. Je preto dôležité maximálne ich eliminovať.
Nasledujúcich niekoľko tipov vám poradí, ako letné horúčavy prečkať, pokiaľ možno bez úhony a v pohode.

Vonkajšie žalúzie zabezpečia v miestnosti správnu teplotu

 • Počas horúčav môže ľahko dôjsť k prehriatiu interiéru kvôli nadmernému slnečnému žiareniu. Obyčajné vetranie často nepomáha, pretože vonkajšia teplota je veľmi podobná.
 • Kvalitné vonkajšie žalúzie dokážu zadržať až 94% tepelnej energie a sú až desaťkrát účinnejšie ako interiérové typy. Teplo totiž dovnútra vôbec nepustia. V prípade vybavenia čidlami reagujúcimi na slnko interiér podľa potreby chladia, alebo naopak ohrievajú. Samozrejmosťou je aj dobré svetelné odtienenie.
 • Vďaka vonkajším žalúziám môže byť klimatizácia pustená na podstatne nižší výkon, alebo dokonca zostať úplne vypnutá. Ľudskému telu tak nehrozí napríklad nepríjemné prechladnutie či teplotný šok.

Prílišný slnečný svit škodí. Predokenné rolety ho účinne utlmia

 • Ideálna hodnota slnečného svitu v miestnosti by sa mala pohybovať okolo 100 až 500 luxov. V lete ale môžu byť tieto hodnoty až 200 krát vyššie. Telo potom reaguje napríklad podráždením, bolesťami hlavy alebo nespavosťou.
 • Slnečný svit pomôžu regulovať predokenné rolety. Tiež  zastavia svetelné lúče ešte pred vstupom do interiéru a sú teda mimoriadne účinné.
 • Predokenné rolety možno vybaviť slnečnými snímačmi, ktoré ich vyťahujú alebo naopak uzatvárajú v závislosti na svetelných podmienkach. Elektronické spínacie hodiny zase reagujú podľa dennej doby.
 • Zatiahnuté rolety dokážu znížiť hladinu hluku v interiéri až o 16 decibelov. Zvlášť v noci tak prospievajú zdravému spánku. Kvalitné výrobky navyše fungujú aj ako bezpečnostná zábrana proti zlodejom
roleta
roleta

 

Ideálnu vlhkosť vzduchu zaistí vetranie alebo zvlhčovače

 • Pre ľudské telo je ideálna vlhkosť vzduchu medzi 45 a 60 percentami. Ak je nižšia, bolí napríklad človeka v krku, v prípade zvýšených hodnôt sa môžu dostaviť napríklad alergické reakcie či kožné problémy.
 • Nižšia vlhkosť sa dá vyriešiť pomocou špeciálnych zvlhčovačov vzduchu, ktoré automaticky reagujú na podmienky a udržujú ideálny vzduch
 • Prebytočnú vlhkosť možno naopak odstrániť účinným vetraním. Niekedy stačí otvoriť okná, inokedy pomôžu napríklad ventilátory alebo špeciálne vetracie systémy.

Pri zmenách tlaku sa človek nesmie fyzicky preťažovať

 • Zvlášť v lete sú časté zmeny tlaku. Pri takýchto podmienkach si musia dávať pozor hlavne citliví či chorí ľudia, opatrní musia byť ale aj tí úplne zdraví. Akákoľvek nadmerná fyzická námaha môže totiž vyústiť v nevoľnosť či dokonca kolaps.
 • Ak sú vonkajšie podmienky náročné, je dobré obmedziť námahu na minimum, v ideálnom prípade potom vôbec nevychádzať von.

 

žaluzie
žaluzie